Saflor neboli světlice barvířská – všestranný pomocník - Tipy ke zdraví - Články o zdraví a recepty

Tipy ke zdraví

Saflor neboli světlice barvířská – všestranný pomocník

21. března 2012, 08.33 | Olejniny velmi příznivě ovlivňují náš zdravotní stav, neboť složení jejich olejů, zvláště nenasycených mastných kyselin, má nesporné dietetické a léčivé účinky. Pravým zástupcem je právě saflor, který se začal poměrně úspěšně pěstovat i u nás, patří sem i sezam indický, který se musí dovážet.

Na tržištích se saflorem falšuje pravý šafrán. Saflor se však nemusí nechat zahanbit. Proč?

Květních jazýčků se opravdu někdy užívá k falšování šafránu, odtud zřejmě název „planý“ nebo též „turecký šafrán“. Je saflor opravdu tak účinná bylina? Vedle šafránu má jistě svoje místo.

 

Rostlina je pravděpodobně původem z Přední Asie, známá ale také v Číně, odedávna pěstována pro žluté barvivo – saflor. Odtud její lidový název saflor. Kromě barviva se užíval i olej do mýdla a ke svícení.


Drogou jsou květy, které obsahují vodorozpustné barvivo a hořčiny, pryskyřice a vosky. Kromě toho obsahuje mimořádně hodnotný olej, který obsahuje až 80% glyceridů kyseliny linolové.


Použití drogy je všestranné. Saflorový olej výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a má celkově protisklerotický účinek, proto je vhodný pro léčbu a jako prevence oběhových a cévních chorob. Úspěšně napomáhá při horečnatých stavech, zvláště pokud jsou spojeny se zimnicí, podporuje vykašlávání. Užívá se při angíně pectoris a pneumonii.


Kromě toho působí droga lehce projímavě, močopudně a potopudně, čistí dobře krev. Drogu proto využíváme k léčbě zácpy, střevních problémů, ale také při chorobách močového ústrojí a ledvin.


Díky tomu, že čistí krev, napomáhá při léčbě zánětů a ekzémů a dalších kožních onemocnění.


Saflor využíváme k desinfekci, jako kašovité obklady na zahnisané a těžko hojící se rány, na omývání při ekzémech.


V tradiční čínské medicíně se užívají především květy, které mají sedativní a protizánětlivý účinek. Používají se při poruchách menstruačního cyklu, onemocnění vaječníků a poporodních bolestech břicha, ne však v těhotenství.


V kuchyni tvoří saflor výborné koření, zejména do polévek, dodá jim zajímavou pikantní chuť a příjemnou barvu, ale především podporuje trávení.

 

Dříve u nás sloužil saflorový olej především pro technické účely k výrobě laků, fermeží, linolea, nyní se používá ve větší míře v potravinářském průmyslu k barvení. Má zlatožlutou až červenožlutou barvu a chutí připomíná slunečnicový olej. Droga je zcela netoxická.

 

Zpracovává se homeopaticky, ale efektu se dosahuje olejem ze světlice, který je běžně dostupný. Je mimořádně dobrý a účinný.


Nejvhodnější lékovou formou je nálev nebo bylinný balzám, na Balkáně je v oblibě saflorové víno – vinný odvar. Podává se v malých dávkách.


Podává se samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami. Čaj pijeme po doušcích během dne nejlépe.

 

Nakonec tip na hladké uvolnění hlenů a proti opakujícím se katarům.


Potřebujeme byliny

Světlici, diviznu, vlčí mák, islandský lišejník a plicník. Uděláme směs, všechny byliny stejným dílem. Skladujeme na suchém místě. Pro použití vezmeme 1 polévkovou lžíci směsi, dáme do 0.25 litru studené vody, přivedeme k varu a vaříme asi 3 minuty na velmi mírném ohni. Pak na 10 minut odstavíme a přecedíme.
Pijeme po malých doušcích přes den. Doporučuje kapacita mezi bylináři, pan Zentrich.


Díky vyváženosti a zejména účinnosti bylin je tato směs mimořádně účinná při opakovaném kašli a zahlenění.

Osobní zkušenost.

 

Doporučená literatura

 

Léčivé rostliny třetího tisíciletí

 

Léčivé rostliny Číny a Vietnamu

 

Přečíst další příspěvek

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se Vám tento článek? Pošlete tento článek známému nebo nás podpořte odkazem na Vašich stránkách nebo blogu.

Jak zůstanete informováni o zajímavých článcích?

Máte zájem dostávat nejnovější příspěvky přímo do vaší e-mailové schránky? Stačí vyplni Vaši e-mailovou adresu do následujícíh formuláře.

 

Přihlásit se k odběru

Do pravého pole opište 5 znaků z obrázku.

Kód pro ověření